Okna dachowe z górnym czy dolnym otwieraniem? Komfort w zgodzie z przestrzenią

inspiracje

Wybierając okna na poddasze, zwróć uwagę na parametry izolacyjne, trwałość, oraz sposób otwierania. W ofercie marki VELUX znajdziesz okna dachowe z górnym i dolnym systemem otwierania, a także zdalnie sterowane modele, które możesz otwierać i zamykać za pomocą klawiatury naściennej. Jaki system otwierania będzie najwygodniejszy? Weź pod uwagę wysokość ścianki kolankowej. Upewnij się, że otwieranie i zamykanie okna nie sprawi Ci żadnego problemu. Wybierz rozwiązanie, które zapewni Ci najwyższy komfort użytkowania.

Okna dachowe VELUX  otwierane u góry

Aby zapewnić sobie wygodną obsługę okna z górnym systemem otwierania, jego dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości 80-130 cm od podłogi. Bez trudu dosięgniesz wówczas do umieszczonego w górnej części skrzydła uchwytu i otworzysz lub zamkniesz okno. Taki montaż okien wiąże się z wieloma korzyściami, do których z pewnością należy szerokie pole widzenia. Instalując okna na niewielkiej wysokości możesz cieszyć się widokami zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Masz także możliwość ustawienia pod oknem mebli, np. biurka lub kanapy. Elementy wyposażenia wnętrza nie utrudnią otwierania i zamykania okna. Okna dachowe VELUX z górnym otwieraniem to bezpieczny wybór do pokoi małych dzieci, które nie otworzą ich wiedzy rodziców.

Okna dachowe VELUX otwierane od dołu

W przypadku wysokiej ścianki kolankowej, zdecyduj się na okna dachowe VELUX z dolnym systemem otwierania. Zrobił to Damian, którego okna znajdują się na wysokości 2 m. Znajdująca się w dolnej części skrzydła ocynkowana klamka pozwala na wygodne otwieranie i zamykanie okna, a domownicy zyskują zachwycający widok na niebo. Aby zapewnić sobie swobodny dostęp do klamki, zrezygnuj z ustawiania pod oknem mebli. Zaaranżuj wnętrze tak, by znalazła się w tym miejscu wolna przestrzeń.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz okna z górnym, czy z dolnym otwieraniem, zapłacisz tyle samo.

Zdalnie sterowane okna dachowe VELUX

Co zrobić, gdy planujemy montaż okien na wysokości powyżej 2 m? Ich manualna obsługa będzie wówczas niemożliwa. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest instalacja okien sterowanych elektrycznie VELUX INTEGRA®, które wygodnie otwiera się i zamyka za pomocą przycisku naściennego. W ofercie marki VELUX można znaleźć zdalnie sterowane okna dachowe zasilane energią elektryczną lub solarną, z wbudowanym fabrycznie silnikiem, sterownikiem i czujnikiem deszczu.  Możliwe jest też wyposażenie okien z górnym manualnym systemem otwierania w system sterowania solarnego lub elektrycznego Wystarczy do okien doprowadzić przewód elektryczny. Często na etapie budowy nie przewidujemy jednak takich rozwiązań i później musimy liczyć się z remontem i uszkadzaniem wnęki okiennej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód elektryczny. Gdy do okna obrotowego VELUX z górnym otwieraniem jest doprowadzone zasilanie, instalacja elektrycznego zestawu adaptacyjnego jest szybka i prosta. Okablowanie nie jest konieczne w przypadku montażu solarnego zestawu adaptacyjnego VELUX INTEGRA®.

VELUX ACTIVE na Twoim poddaszu

Dla jeszcze większej wygody i bezpieczeństwa okna elektryczne lub solarne można wyposażyć w inteligentny system VELUX ACTIVE, który dba o klimat w domu i dodatkowo umożliwia otwieranie i zamykanie okien oraz  przesłon za pomocą aplikacji w telefonie. System bazuje na danych z czujników jakości powietrza umieszczonych wewnątrz pomieszczenia oraz informacji pobieranych z lokalnych stacji pogodowych. Na tej podstawie decyduje kiedy otworzyć/ zamknąć okna lub ponieść/opuścić rolety. Aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, system regularne wietrzy pokój (co 1–6 godzin) przez 5–15 minut w zależności od warunków wewnątrz i na zewnątrz. Systemem można zarządzać poprzez aplikację na smartfonie nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Aplikacja umożliwia automatyczne zamykanie wszystkich okien dachowych lub rolet przez jedno kliknięcie na telefonie. Działa w systemach iOS oraz Android. Jest kompatybilna z Apple HomeKit, a także Google Smart, Asystentem Google i aplikacją Google Home.

Sprawdź produkty

VELUX Active

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła