Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Porady | Inspiracje | Aranżacje

inspiracje

Dzięki oknom dachowym VELUX bez trudu stworzysz w pokoju dziecka jasną i pełną światła dziennego przestrzeń - idealną do nauki, wypoczynku i zabawy. Jakie okna będą najlepsze do pokoju dziecka? Zapoznaj się z opinią fachowca.

Jak urządzić pokój dziecięcy na poddaszu?

Aranżując pokój dziecięcy na poddaszu weź pod uwagę m.in. ilość światła. Jasne wnętrze zapewni dziecku wysoki poziom energii o poranku i znakomicie sprawdzi się jako miejsce do nauki. Odpowiednia ilość światła sprawi, że pokój będzie wydawał się także bardziej przestronny i przytulny. Aby rozjaśnić pokój dziecięcy na poddaszu zadbaj o właściwą ilość okien. Warto wiedzieć, że okna dachowe wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe. Dostosuj ilość okien w pomieszczeniu do jego wielkości. Jeśli pokój ma duży metraż, jedno okno może nie wystarczyć. Przyjmuje się, że powierzchnia okien powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi pokoju. Poza ilością okien liczy się także ich wielkość i rozmieszczenie.

Pokój dziecięcy na poddaszu - inspiracje

Efektownym i praktycznym rozwiązaniem jest łączenie okien w zestawy. Montaż dwóch okien obok siebie to sposób na zapewnienie sporej dawki światła we wnętrzu oraz panoramicznych widoków. Jeśli chcesz połączyć okna w poziomie, wybierz modele o tej samej wysokości. Montowane w pionie okna natomiast nie powinny różnić się od siebie pod względem szerokości. Aby pokój dziecięcy na poddaszu zyskał oryginalny charakter, okno dachowe można połączyć z dolnym elementem doświetlającym, który będzie stanowić jego atrakcyjne przedłużenie nawet do samej podłogi

Pokój dziecięcy na poddaszu - aranżacje

Jeśli chcesz stworzyć wygodne i funkcjonalne miejsce do nauki, ustaw biurko pod oknem. W ten sposób zapewnisz dziecku odpowiednią ilość naturalnego światła. Aby jednak obsługa zamontowanego nad biurkiem okna była wygodna, wybierz model z systemem górnego otwierania. Takie okna będą także bezpieczne dla małych dzieci, które nie otworzą ich bez wiedzy rodziców. Aranżując pokój dziecięcy na poddaszu nie zapomnij o ochronie wnętrza przed przegrzewaniem. Wyposaż okno w wewnętrzną roletę zaciemniającą, która nie tylko ozdobi pokój dziecka, ale także zapewni 99,9% zaciemnienia. Przeznaczona dla najmłodszych klientów kolekcja dziecięca wprowadzi do pomieszczenia żywe kolory i pobudzi wyobraźnię malucha. Wykorzystaj rolety zaciemniające, by ograniczyć dostęp światła i zapewnić dziecku możliwość krótkiej drzemki także w ciągu dnia. W ofercie znajdziesz również rolety 2w1 zaciemniająco-plisowane, które są niezwykle funkcjonalne – zapewniają zaciemnienie i możliwość regulacji światła w ciągu dnia.

Z kolei od strony dachu warto zamontować roletę zewnętrzną, która zapewnia kontrolę nad światłem i temperaturą we wnętrzu o każdej porze roku. Latem zmniejsza ogrzewanie słoneczne nawet o 94%, zimą poprawia izolacyjność okna nawet o 17%. Bardzo praktyczna jest także markiza, która blokuje promienie słoneczne zanim dotrą do okna, ograniczając tym samym nagrzewanie nawet o 76%. Jej tkanina jest przezroczysta, więc nie przesłania widoku i wpuszcza światło do wnętrza, może być więc wykorzystywana przez cały dzień.

Pokój dziecięcy na poddaszu - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza odpowiednią ilością światła zdrowemu klimatowi na poddaszu sprzyja także regularny dostęp świeżego powietrza. Pamiętaj o częstym wietrzeniu dziecięcego pokoju. Aby ułatwić Ci to zadanie, okna dachowe VELUX zostały wyposażone w moduł wentylacyjny zintegrowany z uchwytem otwierającym (w oknach z górnym systemem otwierania) lub dwustopniową wentylację w górnej części skrzydła (w oknach z dolnym systemem otwierania). Taki system wentylacji zapewnia ciągły dostęp świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie.

Aby zabezpieczyć pokój dziecięcy na poddaszu przed stratami ciepła zimą warto wybrać energooszczędne okna o wysokich parametrach izolacyjnych, np. trzyszybowe okna dachowe VELUX. W oknach zastosowano  czarną, termoplastyczną ramkę międzyszybową TPS, a na szybie wewnętrznej zaawansowaną powłokę niskoemisyjną, która gwarantuje jeszcze lepszą ochronę przed chłodem i stratami ciepła. Współczynnik przenikalności cieplnej Uw w takich oknach równy jest 1,0 (W/m2K). Dodatkowo trzyszybowe okna dachowe VELUX, zapewniają lepszą izolację akustyczną, gdyż ich szyby są o 30% grubsze. Dzięki temu skutecznie tłumią dźwięki o różniej częstotliwości. Redukują także hałas padającego deszczu, co zapewni dziecku spokojny sen, nawet podczas największej ulewy. Dla jeszcze większej wygody okna zostały wyposażone w specjalną powłokę łatwo zmywalną, dzięki czemu widoki za oknem nie są niczym ograniczone, a szybę znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

Planując wystrój dziecięcego pokoju na poddaszu pamiętaj, że potrzeby rosnącej pociechy będą zmieniać się wraz z upływem czasu. Miej na uwadze nie tylko jej komfort, ale też bezpieczeństwo. Wybierając okna do pokoju swojego dziecka, zwróć uwagę na sposób ich otwierania i izolacyjność. Zadbaj o odpowiednią ilość światła we wnętrzu oraz dostęp świeżego powietrza. Nie zapomnij także o roletach wewnętrznych lub zewnętrznych, które poprawią komfort użytkowania pomieszczenia.

Sprawdź produkty

Zewnętrzne markizy przeciwsłoneczne MHL

Zobacz

Rolety z kolekcji dziecięcej

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła