Jak dobrać okna dachowe na etapie projektu do wielkości pomieszczeń

inspiracje

Planując przebudowę swojego domu lub budowę nowego, bez wątpienia warto skorzystać z pomocy architekta. Dzięki niemu budynek będzie nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Architekt zadba o każdy szczegół na etapie projektowania, a także budowy budynku, planując m.in. liczbę okien oraz ich rozmieszczenie. Kontakt z doświadczonym architektem pozwoli Ci stworzyć komfortową przestrzeń dla Twojej rodziny na lata.

Budowa domu z poddaszem - pomoc architekta

Aby zabezpieczyć poddasze przed przegrzewaniem, zapewnić optymalną ilość naturalnego światła oraz kontakt z otoczeniem należy zaplanować ilość, rodzaj oraz rozmieszczenie okien już na etapie projektu domu. Korzystając z pomocy architekta zyskujesz gwarancję, że zastosowane rozwiązania będą bezpieczne i funkcjonalne, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na estetykę pomieszczeń. Montaż odpowiednich okien dachowych ma duże znaczenie dla wygody użytkowania poddasza. Jakie okna wybrać? Jakie rozmieszczenie okien dachowych będzie najlepsze dla Twojego domu? Zapewnij sobie wsparcie architekta, by podjąć dobrą decyzję i pozbyć się wątpliwości.

Komfortowe poddasze - funkcjonalne rozwiązania

Dla komfortu domowników niezwykle ważny jest kontakt z otoczeniem. Rozmieszczenie otworów okiennych powinno umożliwiać im podziwianie widoków zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Optymalne rozmieszczenie okien dachowych jest także istotne ze względu na efektywność energetyczną budynku. Ilość okien z kolei ma ogromne znaczenie dla właściwego oświetlenia poddasza. Dostęp naturalnego światła ma wpływ na poziom energii domowników oraz ich samopoczucie. W oparciu o obowiązujące przepisy prawa budowlanego przyjmuje się, że stosunek powierzchni okien do wielkości pomieszczenia powinien wynosić 1:10. Liczy się także położenie okien dachowych. Najlepszym rozwiązaniem jest ich montaż na linii wzroku domowników, dzięki czemu będą mieli możliwość obserwowania otoczenia w każdej pozycji. Warto wiedzieć, że montaż kilku mniejszych okien obok siebie dostarczy pomieszczeniu większej dawki światła niż w przypadku jednego okna o tej samej powierzchni szyby.

Wybór okien dachowych na poddasze

Decydując o doborze okien, architekt zwraca także uwagę na ich energooszczędność i izolacyjność. Ich wskaźnikiem jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Zgodnie z przepisami Uw w oknach połaciowych powinno wynosić1,1 W/(m²/K). Firma VELUX od dawna posiada w swojej ofercie okna spełniające te warunki, a także nowe innowacyjne okna trzyszybowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw równym jedynie 1,0 (W/m2K), a w przypadku montażu obniżonego z kołnierzem uszczelniającym EDJ i ramą izolacyjną BDX F jest jeszcze niższy i wynosi 0,94 (W/m2K).

Ze względu na fakt, że okna stanowią źródło pasywnego nagrzewania słonecznego, przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę ich planowane rozmieszczenie. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Od północnej strony znakomicie sprawdzą się okna o lepszym współczynniku izolacyjności termicznej. Od południa, zazwyczaj dodatni bilans energetyczny osiągają okna ze standardowym energooszczędnym oszkleniem.

Okna dachowe a charakter pomieszczenia

Wybór okien powinien także być uzależniony od przeznaczenia pomieszczenia oraz potrzeb mieszkańców. W sypialni świetnie sprawdzą się okna, które wyposażone są w grubsze szyby, dzięki czemu skutecznie tłumią dźwięki o różnej częstotliwości i zapewniają spokojny sen.  W łazience i kuchni, czyli pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe, które są odporne na wodę - nie wymagają konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. W pokoju dziecka zaplanujmy okna z górnym systemem otwierania, których maluch nie otworzy bez wiedzy rodziców. A jeśli okna zostaną zamontowane w trudno dostępnych miejscach, warto  zdecydować się na te sterowane elektrycznie lub solarne, które można otwierać i zamykać za pomocą klawiatury naściennej.

Sprawdź produkty

VELUX Active

Zobacz

VELUX Integra®

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła