Konserwacja i czyszczenie okien dachowych drewnianych - jak to zrobić?

użytkowanie

Okna dachowe narażone są na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak silne nasłonecznienie, niska temperatura czy działanie wilgoci. Aby zapewnić im maksymalną trwałość warto dbać o ich regularną konserwację oraz utrzymywać je w czystości. Obejrzyj krótki film, by dowiedzieć się, jak wygląda konserwacja okien dachowych drewnianych VELUX. Sprawdź, jak często należy ją przeprowadzać i co stosować, by przedłużyć trwałość okien dachowych

Czyszczenie okien dachowych drewnianych

Czyszczenie okien dachowych drewnianych to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, służących przedłużeniu ich trwałości. Usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z ramy okna oraz szyby nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga zastosowania specjalnych środków. Wystarczy woda – jeżeli jest twarda, warto dodać niewielką ilość detergentu. Zwróć jednak uwagę, by nie używać żadnych środków zawierających cząsteczki o właściwościach ściernych.. Użyj miękkiej szmatki, by usunąć z ramy okna drobinki kurzu. Dzięki możliwości obrócenia skrzydła okna o 180 stopni, bez trudu umyjesz zewnętrzną powierzchnię szyby. Pamiętaj także o usunięciu liści oraz innych zanieczyszczeń z kołnierza uszczelniającego, który jest zamontowany na zewnątrz wokół okna.  Regularne czyszczenie umożliwi swobodny przepływ wody.

Konserwacja okien dachowych drewnianych

Częstotliwość zabiegów konserwacyjnych zależy od warunków, w jakich użytkowane są okna. Jeśli są szczególnie narażone na czynniki szkodliwe, takie jak silne nasłonecznienie czy wysoki poziom wilgoci, warto konserwować je przynajmniej raz na dwa lata. Podstawowe zabiegi konserwacyjne takie jak smarowanie zawiasów i okuć powinny być przeprowadzane raz na rok. Aby zwiększyć odporność na uszkodzenia, powierzchnia okien drewnianych VELUX została fabrycznie zaimpregnowana i pokryta bezbarwnym lakierem akrylowym.

Konserwacja okien dachowych drewnianych polega m.in. na odnawianiu powłoki wykończeniowej. Jak to zrobić? Pierwszy krok to usunięcie starej warstwy lakieru. W tym celu użyj papieru ściernego o grubej, a następnie średniej ziarnistości. Przy pomocy wilgotnej szmatki, pozbądź się powstałego podczas szlifowania pyłu. Oczyszczoną i suchą powierzchnię należy pokryć warstwą wodorozcieńczalnego lakieru na bazie wody, zgodnie ze wskazówkami producenta.

Serwis okien dachowych drewnianych

Jeśli doszło do miejscowego uszkodzenia lakieru, nie potrzebujesz profesjonalnego wsparcia. Pomoże Ci w tym dostępny w ofercie firmy VELUX zestaw naprawczy. Jednym z jego elementów jest oryginalny lakier, dzięki któremu można przywrócić drewnianej ramie estetyczny wygląd. Konserwację okien dachowych drewnianych rozpocznij od usunięcia starej powłoki w miejscu uszkodzenia. Następnie zastosuj wodorozcieńczalny lakier. Postępuj zgodnie z zalecaniami producenta. Pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć uszczelki. Użyj taśmy ochronnej, by nie dopuścić do pokrycia ich farbą lub lakierem.

Konserwacja okien dachowych drewnianych - o czym nie można zapomnieć?

Poza odnawianiem powłoki lakierniczej, zabiegi konserwacyjne polegają także na wymianie uszczelek, filtra powietrza czy zawiasów, Zużyte elementy możesz wymienić samodzielnie, wykorzystując zestawy naprawcze do okien dachowych VELUX m.in. smar do zawiasów i zamków, bezbarwny lakier do samodzielnego odświeżania powłoki okien czy wypełniacz akrylowy do naprawy drobnych uszkodzeń. Zarówno wymiana filtra powietrza, jak i gąbki do klapy wentylacyjną są niezwykle proste i nie powinny sprawić Ci żadnych problemów.

Nie zapominaj o regularnej konserwacji okien dachowych drewnianych. Kontroluj stan uszczelek, dbaj o czystość okien i odpowiednie zabezpieczenie ich drewnianej powierzchni, zwłaszcza jeśli znajdują się w miejscu szczególnie narażonym na działanie słońca lub wilgoci.

Serwis okien dachowych drewnianych VELUX - gdzie go szukać?

Okna dachowe VELUX objęte są 10-letnią gwarancją, a jeśli zostały zamontowane z zestawem ciepłego montażu, gwarancja ulega przedłużeniu o kolejne 10 lat. A jeżeli będziesz potrzebował wsparcia w profesjonalnym, pogwarancyjnym serwisie produktów VELUX, skontaktuj się z Serwisem Partnerskim Serwisy Partnerskie VELUX znajdują się w całej Polsce. Znajdź najbliższy punkt i zapewnij sobie fachowe wsparcie także w zakresie wymiany okien, montażu rolet zewnętrznych lub systemu elektrycznego sterowania.  

Sprawdź produkty

Okno klapowo-obrotowe GPL/GPU

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła