Czyszczenie i konserwacja okien drewniano-poliuretanowych - jak to zrobić?

użytkowanie

Okna drewniano-poliuretanowe VELUX są odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w położonych na poddaszu kuchniach, łazienkach czy pralniach. Jednolita warstwa poliuretanu znakomicie zabezpiecza okno przed wodą, a także przed kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami. Jak dbać o drewniano-poliuretanowe okna dachowe? Podpowiadamy.

Czyszczenie okien drewniano-poliuretanowych

Okna nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Czyszczenie okien drewniano-poliuretanowych VELUX jest niezwykle proste. Jednolita warstwa poliuretanu zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu w pozbawionych połączeń narożach. Dzięki temu usuwanie zabrudzeń zajmie nam jeszcze mniej czasu. Warto wiedzieć, że okna dachowe drewniano-poliuretanowe VELUX odporne są na działanie promieni UV. Nie żółkną pod wpływem słońca, co zapewnia im estetyczny wygląd na długo. Czyszczenie okien drewniano-poliuretanowych nie wymaga zastosowania silnych środków chemicznych. Wystarczy miękka ściereczka oraz woda z dodatkiem łagodnego detergentu.

Czyszczenie okien drewniano-poliuretanowych - szyba

Dzięki możliwości obrócenia skrzydła okna o 180 stopni, nie będziesz mieć problemu z umyciem zewnętrznej powierzchni  szyby. Gdy obrócisz okno, zablokuj je. Dzięki temu jego czyszczenie będzie jeszcze wygodniejsze. Zasuwkę blokującą znajdziesz w dolnej części ościeżnicy. Umieść ją w otworze blokującym, by szybko i sprawnie oczyścić szybę z wszelkich zabrudzeń. Pamiętaj, by czyścić okna z użyciem delikatnej ściereczki. Wcześniej zdejmij także biżuterię. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnemu zarysowaniu szyby.

Konserwacja okien dachowych drewniano-poliuretanowych

Poza regularnym myciem okna warto pamiętać także o czyszczeniu filtra powietrza. Jego zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się do wnętrza kurzu oraz owadów. Aby wyciągnąć filtr należy obrócić okno o 180 stopni i zablokować w pozycji do mycia, a następnie wyciągnąć filtr z prowadnicy filtra. Do jego czyszczenia zastosuj powszechnie używane środki czystości. Jeżeli filtr nosi ślady zużycia, możesz wymienić go na nowy. Jest dostępny w naszym sklepie internetowym. Konserwacja okien dachowych drewniano-poliuretanowych polega także na usuwaniu zabrudzeń oraz liści z zamontowanego na zewnątrz  kołnierza uszczelniającego. Gromadzące się w tym miejscu zanieczyszczenia mogą utrudniać swobodny przepływ wody, pochodzącej z opadów deszczu lub śniegu.

Konserwacja okien dachowych drewniano-poliuretanowych - odświeżanie powierzchni

Jeśli na ramie okna pojawiły się ubytki lub rysy, potrzebny będzie biały lakier poliuretanowy. Zanim go użyjesz, zabezpiecz szybę przed zabrudzeniem za pomocą taśmy ochronnej. . Następnie oczyść powierzchnię, którą masz zamiar odnowić za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego i wilgotnej ściereczki. i. Następnie w miejscu uszkodzenia użyj lakieru. Odczekaj 30 minut do  pełnego zastygnięciu lakieru, a następnie wykorzystaj drobnoziarnisty papier ścierny do delikatnego przeszlifowania powierzchni oraz wilgotną ściereczkę do jej oczyszczenia. Nałóż drugą warstwę lakieru i po 30 minutach, gdy lakier w pełni zastygnie, zdejmij taśmy ochronne z ramy okna.

Serwis okien dachowych drewniano-poliuretanowych

Jak widzisz, konserwacja okien dachowych drewniano-poliuretanowych jest bardzo prosta. Dzięki gotowym zestawom naprawczym możesz też samodzielnie nasmarować okienne zawiasy i zamki, a także wymienić zniszczoną uszczelkę. Jeśli jednak potrzebujesz fachowej pomocy udzieli Ci jej profesjonalny Serwis Partnerski VELUX. Aby znaleźć najbliższy skorzystaj z mapki, która dostępna jest na naszej stronie internetowej. Pamiętaj, że okna dachowe VELUX objęte są 10-letnią gwarancją, a jeśli zostały zamontowane z systemem ciepłego montażu zostaje ona przedłużona o kolejne 10 lat.

Sprawdź produkty

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła