Jakie okna dachowe wybrać do domu? Porady architekta VELUX

inspiracje

Wybierając okna na poddasze, weź pod uwagę m.in. komfort ich obsługi. W ofercie marki VELUX znajdziesz okna dachowe z dolnym oraz górnym systemem otwierania, a także elektryczne lub solarne, które można otwierać i zamykać zdalnie, przy użyciu przycisku naściennego lub aplikacji w telefonie, jeśli zostaną wyposażone w system kontroli klimatu VELUX ACTIVE Jakie okna dachowe wybrać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Jak wybrać okna dachowe?

Okna dachowe można montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°. Aby zapewnić sobie dobry widok na zewnątrz, należy dopasować wielkość okna i wysokość jego montażu do kąta nachylenia dachu. Im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Jeśli zależy nam na swobodnym widoku na zewnątrz zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, dolna krawędź ościeżnicy powinna znajdować się na wysokości ok. 90 cm nad podłogą. W tym przypadku najbardziej funkcjonalny będzie górny system otwierania, który umożliwia aranżację przestrzeni pod oknem. To doskonały i bezpieczny wybór zwłaszcza do pokoi dziecięcych. Ich mały lokator z pewnością nie dosięgnie do umieszczonego w górnej części okna uchwytu. Górny sposób otwierania okien dachowych sprawdzi się także wtedy, gdy planujemy umieścić pod nimi meble. Ustawiona pod oknem z górnym otwieraniem kanapa czy biurko nie utrudnią jego obsługi.

Jakie okna dachowe wybrać przy wysokiej ścianie kolankowej?

W sytuacji, gdy ścianka kolankowa ma wysokość powyżej 130 cm, najwygodniejszym rozwiązaniem jest okno z dolnym systemem otwierania. Wygodnie otwiera się je i zamyka dzięki klamce w dolnej części skrzydła. Zapewniają także zachwycający widok na niebo. Aby otwieranie i zamykanie okien było dla domowników komfortowe, ich dolna krawędź powinna znaleźć się na wysokości 130-150 cm. Wyposażone w dolny system otwierania okna stanowią dobry wybór także wtedy, gdy nie planujemy ustawiać pod nimi mebli. Przy wysokiej ściance kolankowej sprawdzą się również klapowo-obrotowe okna VELUX, które gwarantują panoramiczny widok oraz łatwą obsługę. Posiadają zarówno uchwyt otwierający na górze, jak i dolną klamkę. Okna klapowo-obrotowe VELUX można uchylić do kąta 45 stopni i zatrzymać w dowolnej pozycji.

Jakie okna dachowe do trudno dostępnych miejsc?

Jeżeli planujesz zamontować okno wysoko lub w trudno dostępnym miejscu, wybierz modele sterowane elektrycznie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie manualna obsługa mogłaby stanowić wyzwanie. Do otwierania i zamykania takich okien służy wygodny przycisk naścienny. A jeśli połączysz okna z system sterowania klimatem VELUX ACTIVE będziesz mógł kontrolować okna i rolety za pomocą aplikacji w telefonie. Ten system umożliwia nie tylko zdalne sterowanie oknami i roletami, ale także potrafi samodzielnie je otwierać i zamykać na podstawie danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogody. Czujniki wewnętrzne mierzą temperaturę i wilgotność powietrza oraz stężenie CO2. Jeśli system wyczuje, że w pomieszczeniu robi się zbyt ciepło, zasłoni rolety lub markizy, dzięki temu ochroni je przed przegrzaniem. Dodatkowo wentyluje pomieszczenie co najmniej 3 razy dziennie. System VELUX ACTIVE jest kompatybilny z protokołem io-homecontrol, platformą Apple HomeKit, Google Assistant oraz produktami Netatmo,

A jeśli masz już na poddaszu okna dachowe z górnym systemem otwierania, możesz przerobić je na sterowane elektrycznie. Wystarczy doprowadzić do okna przewód zasilający. Bardzo często na etapie budowy nie przewidujemy jednak takich rozwiązań i później musimy liczyć się z remontem i uszkadzaniem wnęki okiennej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód zasilający. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje on niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu, w razie opadów zamknie okno automatycznie.

Wybieramy okna dachowe - drewniane czy drewniano-poliuretanowe?

Poza sposobem otwierania liczy się także materiał, z jakiego zostały wykonane okna. W ofercie marki VELUX dostępne są drewniane oraz drewniano-poliuretanowe okna dachowe. Jakie wybrać? Wiele zależy od miejsca ich montażu. Jeśli szukasz okien do pomieszczeń, które w niewielkim stopniu narażone są na działanie wilgoci, wybierz drewniane modele. Drewniano-poliuretanowe okna to dobry wybór do łazienki lub kuchni. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć zachowują swoje właściwości i estetyczny wygląd na długo, zapewniając jednocześnie zdrowy klimat we wnętrzu. Poddane wysokotemperaturowej obróbce i pokryte jednolitą warstwą poliuretanu okna dachowe VELUX są bardzo trwałe i mają znakomite właściwości izolacyjne. Warto wiedzieć, że nie wymagają regularnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy jedynie zwykłe mycie.

Okna dachowe dla Twojego domu

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe? Zdecyduj się na nowoczesne, energooszczędne modele, które będą skutecznie zapobiegać ucieczce ciepła z poddasza. Trzyszybowe okna dachowe VELUX zostały wyposażone czarną, termoplastyczną ramkę międzyszybową TPS, a na szybie wewnętrznej zastosowano zaawansowaną powłokę niskoemisyjną, która gwarantuje jeszcze lepszą ochronę przed chłodem i stratami ciepła. Współczynnik przenikalności cieplnej Uw w takich oknach równy jest 1,0 (W/m2 K),. Dodatkowo takie okna zapewniają lepszą izolację akustyczną, gdyż ich szyby są o 30% grubsze. Dzięki temu skutecznie tłumią dźwięki o różniej częstotliwości. Redukują także hałas padającego deszczu, co zapewni spokojny sen, nawet podczas największej ulewy. Dla jeszcze większej wygody okna zostały wyposażone w specjalną powłokę łatwo zmywalną, dzięki czemu widoki za oknem nie są niczym ograniczone, a szybę znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

Wiesz już, jakie okna dachowe wybrać? Jeśli wciąż masz wątpliwości, skonsultuj się z nami poprzez dostępny na naszej stronie formularz lub skorzystaj z możliwości bezpłatnej konsultacji z doradcą VELUX. Właściwy wybór okien to inwestycja w komfort oraz zdrowy klimat na Twoim poddaszu.

Sprawdź produkty

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła