Okna dachowe z górny i dolnym otwieraniem – Wybierz i zautomatyzuj swoje okna dachowe

rozwiązania

Szukasz okien dachowych i zastanawiasz się, jaki wybrać system otwierania? To jeden z czynników, od których zależy komfort użytkowania i funkcjonalność okien dachowych. Firma VELUX oferuje możliwość wyboru okien dachowych z dolnym lub górnym systemem otwierania w tej samej cenie. W jej portfolio znajdziesz też okna sterowane elektrycznie lub solarnie. Zobacz film i poznaj możliwości, jakie dają okna dachowe VELUX. Wybierz system otwierania odpowiedni dla Twojego projektu poddasza!

Okna dachowe - otwieranie a wysokość ściany kolankowej

Właściwie dobrane i rozmieszczone okna dachowe to gwarancja odpowiedniego doświetlenia znajdujących się na poddaszu pomieszczeń oraz komfortu wypoczynku wszystkich domowników. Jeśli masz wątpliwości, czy wybrać okna dachowe otwierane od góry czy od dołu, zacznij od zmierzenia ścianki kolankowej. Gdy dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości 80-130 cm optymalnym rozwiązaniem będzie montaż okien dachowych VELUX z górnym systemem otwierania. Umieszczony na górnej ramie okna uchwyt będzie wówczas łatwo dostępny dla osób stojących. Uchwyt otwierający powinien w tym przypadku znaleźć się na wysokości 185-220 cm, w zależności od wzrostu domowników. Dolne otwieranie okien dachowych VELUX to dobry wybór wtedy, gdy dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości 130-150 cm. Wysoka ścianka kolankowa zwykle oznacza utrudniony dostęp do górnej części okna, która znajduje się poza zasięgiem osoby stojącej, zbyt wysoko by jej dosięgnąć. Domownicy jednak bez trudu otworzą lub zamkną okno, korzystając z umieszczonej pośrodku dolnej ramy okna klamki.

Alternatywą są okna klapowo-obrotowe z umieszczoną w dolnej części skrzydła klamką. To dobry wybór w przypadku wysokiej ścianki kolankowej. Okna klapowo-obrotowe otwierają się do kąta 45º, zapewniając domownikom panoramiczny widok. Aby umyć ich szybę, należy obrócić skrzydło o 180º i zablokować zasuwką. Pełniące jednocześnie funkcję okna i wyjścia awaryjnego modele zostały wyposażone w funkcję otwierania do 67º.

Okna dachowe VELUX - otwieranie a ustawienie mebli

Wiele zależy także od planowanej aranżacji oraz charakteru wnętrza. Wybierając sposób otwierania okien dachowych warto wziąć pod uwagę ustawienie mebli na poddaszu. Dlaczego? Okna dachowe otwierane od dołu utrudniają ustawienie pod nimi mebli. Dostęp do okien byłby wówczas ograniczony, a zatem także możliwość ich otwierania i zamykania. Jeśli więc planujesz ustawić pod oknem biurko lub komodę, zdecyduj się na model z systemem górnego otwierania. W tym przypadku ustawione pod oknem meble nie ograniczą dostępu do uchwytu otwierającego, umieszczonego na górnej ramie okna. Górne otwieranie okna dachowego VELUX sprawdzi się także w łazience - nad wanną lub umywalką. Jeśli jednak planujesz zakup okien do pomieszczenia o wysokim narażeniu na działanie wilgoci, wybierz drewniano-poliuretanowe okna, które są całkowicie odporne na wodę.

Mechanizm otwierania okna dachowego - wysokość montażu a pole widzenia

Okna nie tylko zapewniają dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza, ale też zachwycające widoki, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Wybierając okna dachowe na poddasze warto wziąć pod uwagę także ten aspekt. Jeśli zdecydujesz się na okna dachowe otwierane od góry, których dolna krawędź znajduje się na wysokości 80-130 cm, możesz liczyć na szerokie pole widzenia nie tylko wtedy, gdy stoisz, ale też podczas siedzenia. Masz więc możliwość wyglądania na zewnątrz w trakcie wypoczynku oraz zapewniony kontakt z otoczeniem. W przypadku wyżej położonych, dedykowanych wysokiej ściance kolankowej okien dachowych VELUX z systemem dolnego otwierania, z kolei zyskujesz widok wprost na niebo. W przypadku wysokiej ścinaki kolankowej, dobrym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe. Wówczas przeszklenia mogą sięgać aż do podłogi. Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku?

Okna dachowe - otwieranie górne ze zdalnym sterowaniem

Okna dachowe z górnym otwieraniem można wyposażyć w system zdalnego sterowania. Oznacza to, że w celu zamknięcia lub otwarcia okna nie trzeba sięgać do klamki. Wystarczy wcisnąć przycisk na panelu naściennym lub skorzystać z aplikacji w swoim smartfonie, w przypadku posiadania systemu kontroli klimatu VELUX ACTIVE. Montaż systemu zdalnego sterowania wymaga doprowadzenia do okna przewodu zasilającego oraz zastosowania zestawu adaptacyjnego, umożliwiającego sterowanie elektryczne oknami. W przypadku okien solarnych doprowadzenie okablowania nie jest konieczne. Wyposażone w moduł zdalnego sterowania okna dachowe otwierane od góry to idealny wybór w przypadku trudno dostępnych miejsc. Wśród produktów VELUX dostępne są także okna VELUX INTEGRA z fabrycznie wbudowanym silnikiem elektrycznym lub solarnym oraz czujnikiem deszczu, który automatycznie zamyka okno, gdy zaczyna padać, chroniąc poddasze przed wodą. Instalując na poddaszu dodatkowo system kontroli klimatu VELUX ACTIVE, zyskujemy możliwość programowania okien, co oznacza dla domowników jeszcze większy komfort wypoczynku oraz zdrowy klimat na poddaszu. System VELUX ACTIVE może też zarządzać oknami samodzielnie, na podstawie danych zebranych z wewnętrznych czujników jakości powietrza i lokalnych warunków pogodowych.

Mechanizm otwierania okna dachowego a obsługa rolet i markiz

Wysokość montażu okna ma duży wpływ na łatwość obsługi rolet i markiz. W przypadku modeli z górnym i dolnym otwieraniem usytuowanych w zasięgu ręki domownicy mają łatwy dostęp do okna i mogą bez trudu podnieść oraz opuścić rolety wewnętrzne, czy rozwinąć markizy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na montaż okien wysoko, wówczas aby opuszczać lub podnosić rolety wewnętrzne należy użyć specjalnego, poręcznego drążka. Możemy także zdecydować się na osłony zasilane solarnie lub elektrycznie. Wtedy będziemy nimi z łatwością sterować za pomocą klawiatury naściennej, niezależnie od ich usytuowania. Aby podnieść komfort obsługi rolet i markiz warto wyposażyć produkty z wbudowanym silnikiem elektrycznym lub solarnym w system VELUX ACTIVE. Wówczas dzięki aplikacji na swoim telefonie można sterować zdalnie nie tylko oknami, ale też osłonami zewnętrznymi i wewnętrznymi VELUX. To wygodne rozwiązanie pozwala na łatwe zarządzanie ilością światła, w zależności od potrzeb domowników.

Okna dachowe - otwieranie górne czy dolne?

Nie bez znaczenia przy wyborze sposobu otwierania okna ma także przeznaczenie pomieszczenia. Urządzając pokój dziecięcy wybieramy przede wszystkim sprzyjające bezpieczeństwu rozwiązania. Okna dachowe VELUX z systemem górnego otwierania doskonale sprawdzą się we wnętrzach aranżowanych z myślą o najmłodszych członkach rodziny, zwłaszcza o ruchliwych kilkulatkach. Ze względu na małą dostępność uchwytu otwierającego oraz obecność umieszczonej w górnej części skrzydła zasuwki blokującej, dziecko nie ma możliwości samodzielnego otwarcia okna, bez wiedzy swoich rodziców.

Sprawdź produkty

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła