Okna dachowe z dolnym i górnym otwieraniem – wszystko co powinieneś wiedzieć w tym temacie

rozwiązania

Aby stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń do życia na poddaszu, warto zatroszczyć się nie tylko o odpowiednią ilość i rozmieszczenie okien dachowych, ale też wybrać ich właściwy rodzaj. W ofercie marki VELUX dostępne są okna dachowe z górnym oraz dolnym systemem otwierania, klapowo-obrotowe, a także sterowane elektrycznie, które można otwierać i zamykać za pomocą przycisku naściennego lub aplikacji w telefonie, jeśli mamy system VELUX ACTIVE Jak wybrać najlepsze okna do swojego domu? Wiele zależy od planowanej wysokości ich montażu.

Okna dachowe VELUX - wysokość montażu

Wybierając okna dachowe na poddasze warto mieć na uwadze nie tylko ich energooszczędność, trwałość i funkcjonalność, ale również wygodę obsługi. Regularne wietrzenie wnętrz wymaga częstego otwierania i zamykania okien. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do uchwytu okna, zwróć uwagę na wysokość ścianki kolankowej.

Przy wyborze okna do pokoju dziecięcego postaw na bezpieczne rozwiązanie, które uniemożliwi dziecku jego samodzielne otwarcie. Warto wiedzieć, że cena okien dachowych VELUX z górnym i dolnym otwieraniem jest taka sama. Zamiast szukać oszczędności możesz więc w pełni skupić się na znalezieniu najbardziej funkcjonalnego rozwiązania dla siebie.

Okna dachowe VELUX z górnym otwieraniem

Okna dachowe VELUX z systemem górnego otwierania mają wygodny uchwyt, który umożliwia ich szybką i sprawną obsługę. To dobry wybór, gdy ścianka kolankowa na poddaszu jest niska i dolna krawędź okna będzie znajdowała się na wysokości 80-130 cm. W ten sposób unikniemy schylania się podczas otwierania i zamykania. Wybierając okna z górnym otwieraniem możesz liczyć na szerokie pole widzenia i szansę podziwiania widoków zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. To z pewnością podniesie komfort przebywania na poddaszu i zapewni domownikom stały kontakt z otoczeniem. Ustawione pod oknem z górnym otwieraniem meble nie utrudnią jego obsługi. Możesz więc zaaranżować tam swoje miejsce do pracy lub wypoczynku. Okna dachowe z górnym systemem otwierania VELUX znakomicie sprawdzą się w pokojach małych dzieci, które nie otworzą okna bez wiedzy rodziców.

Okna dachowe VELUX z dolnym otwieraniem

W przypadku wysokiej ścianki kolankowej, lepszym wyborem będą okna z klamką na dole. Dolna krawędź okien powinna znaleźć się na wysokości 130-150 cm. W przypadku wysoko zamontowanych okien zyskujesz wyjątkowy widok wprost na niebo. Okna dachowe VELUX z dolnym systemem otwierania stanowią dobry wybór wówczas, gdy nie planujesz stawiać pod nimi mebli. Aby dostęp do dolnego uchwytu był swobodny, należy pozostawić pod oknami wolną przestrzeń.

Elektryczne sterowane okna dachowe VELUX

Jeśli posiadasz okna dachowe VELUX z górnym otwieraniem i chcesz dodatkowo podnieść komfort ich obsługi, możesz przerobić je na sterowane elektrycznie i otwierać je lub zamykać za pomocą naściennej klawiatury lub aplikacji na swoim telefonie (jeśli dodatkowo zdecydujesz się na system VELUX ACTIVE). Wyposażenie już zamontowanego okna dachowego w automatykę wiąże się  z doprowadzeniem do niego przewodu elektrycznego. Bardzo często na etapie budowy nie przewidujemy jednak takich rozwiązań i niestety później musimy liczyć się z remontem i uszkadzaniem wnęki okiennej. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu, doprowadzić do okna przewód elektryczny. Drugi koniec przewodu musi być podłączony ze sterownikiem, dlatego dobrze wyprowadzić go do miejsca, w którym będzie on w przyszłości zamontowany. Silnik montuje się pod oblachowaniem i pozostaje niewidoczny, gdy okno jest zamknięte. Umożliwia on uchylanie skrzydła na szerokość 20 cm, a także otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu zamontowany na zewnętrznym oblachowaniu, w razie opadów zamknie okno automatycznie

Dla jeszcze większego komfortu zdecyduj się na inteligentny, oparty na czujnikach system VELUX ACTIVE, który umożliwia automatyczne sterowanie klimatem na poddaszu. Na podstawie danych zebranych z czujnika wewnętrznego, VELUX ACTIVE monitoruje temperaturę, wilgotność i poziom CO2 w domu. Jeżeli wyczuje, że jakość powietrza w domu jest niska, automatycznie otworzy okna, by wpuścić świeże powietrza.  System pobiera także informacje z lokalnych stacji pogodowych i prewencyjnie zmyka okna, jeśli otrzyma informacje o zbliżającym się deszczu czy burzy lub opuści rolety, by chronić wnętrze przed przegrzaniem, gdy prognozy zapowiadają wysokie temperatury.

Wiesz już, jakie okna wybrać? Jeśli wciąż masz wątpliwości i potrzebujesz wsparcia w wyborze okien dachowych, skontaktuj się z nami. Firma VELUX oferuje fachową pomoc w znalezieniu optymalnego i dostosowanego do potrzeb domowników rozwiązania, z myślą o komforcie obsługi na lata.

Sprawdź produkty

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła