Różne oblicza komfortu - prawidłowe doświetlenie domu oknami dachowymi VELUX

inspiracje

Jeśli szukasz sposobów na stworzenie przytulnej i komfortowej przestrzeni dla swojej rodziny, zadbaj o odpowiednią ilość naturalnego światła, optymalną temperaturę oraz dostęp świeżego powietrza. Dzięki produktom VELUX na Twoim poddaszu zapanuje zdrowy klimat. Wybierz dostosowane do przeznaczenia pomieszczeń rozwiązania i ciesz się komfortem w swoim domu.

Okna dachowe VELUX - źródło naturalnego światła

Poziom energii oraz samopoczucie domowników w dużej mierze zależą od ilości naturalnego światła w pomieszczeniu. Jeśli chcesz, by położone na poddaszu wnętrza były jasne, zadbaj o odpowiednią ilość okien, ich rozmieszczenie i wielkość. Planując liczbę okien w pomieszczeniach, miej na uwadze obowiązujące przepisy. Zgodnie z nimi powierzchnia szyb powinna wynosić ⅛ powierzchni podłogi. Większa liczba okien po południowej stronie zapewni wnętrzom dużą dawkę naturalnego światła. Liczy się także wysokość montażu. Okna powinny umożliwiać domownikom podziwianie widoków i swobodny kontakt z otoczeniem. Weź pod uwagę także wielkość oraz charakter pomieszczenia. Pamiętaj także o roletach wewnętrznych, które pomogą Ci kontrolować ilość wpadającego do wnętrza światła, a markizy i rolety zewnętrzne  skutecznie zapobiegną przegrzewaniu poddasza.

Okna dachowe VELUX - świeże powietrze na poddaszu

Zdrowy klimat na poddaszu sprzyja koncentracji oraz wydajnemu wypoczynkowi. Zadbaj o regularny dostęp świeżego powietrza i nie zapominaj o wietrzeniu wnętrz. To zadanie ułatwią Ci okna dachowe VELUX, które zostały wyposażone w moduł wentylacyjny, zintegrowany z ich uchwytem otwierającym (w oknach z górnym systemem otwierania) lub dwustopniowy nawiewnik (w oknach otwieranych klamką na dole okna). Takie rozwiązanie umożliwia wentylowanie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. Dzięki niemu z łatwością pozbędziesz się nagromadzonej podczas długiej kąpieli pary wodnej z łazienki, nie powodując przy tym jej wychłodzenia. Wydajny filtr zatrzymuje kurz i owady. Gdy ulegnie zabrudzeniu, możesz go wyciągnąć i wyczyścić lub wymienić na nowy.

Okna dachowe VELUX - gwarancja optymalnej temperatury

Aby zapobiegać ucieczce ciepła z poddasza w chłodne dni, warto wybrać energooszczędne okna o wysokich parametrach izolacyjnych. Okna dachowe VELUX z pakietem trzyszybowym spełniają te warunki. Zatrzymują ciepło w domu, wpływając tym samym na wysokość rachunków za energię i zapewniając komfort termiczny domownikom. Utrzymaniu optymalnej temperatury sprzyja również innowacyjna konstrukcja okien ThermoTechnology™. Okna zostały także wyposażone w czarną, termoplastyczną ramkę międzyszybową TPS, a na szybie wewnętrznej zastosowano zaawansowaną powłokę niskoemisyjną, która gwarantuje jeszcze lepszą ochronę przed chłodem i stratami ciepła. Współczynnik przenikalności cieplnej Uw =1,0 (W/m2K),. Dodatkowo takie okna zapewniają lepszą izolację akustyczną, gdyż ich szyby są o 30% grubsze. Dzięki temu skutecznie tłumią dźwięki o różniej częstotliwości. Redukują także hałas padającego deszczu, co zapewni spokojny sen, nawet podczas największej ulewy. Dla jeszcze większej wygody okna zostały wyposażone w specjalną powłokę łatwo zmywalną, dzięki czemu widoki za oknem nie są niczym ograniczone, a szybę znacznie łatwiej utrzymać w czystości.

Rolety zewnętrzne i markizy  - skuteczna ochrona przed upałem

Latem natomiast w ograniczaniu nagrzewania wnętrza pomocne będą osłony zewnętrzne. Siatkowane markizy blokują  promienie słońca, zanim dotrą do szyby. Dzięki nim możesz zmniejszyć ogrzewanie słoneczne na poddaszu nawet o 76%. Ich tkanina jest przezroczysta, więc nie przesłania widoku za oknem i wpuszcza światło. Z kolei rolety zewnętrzne sprawdzą się o każdej porze roku. Latem będą chronić przed upałem, zimą poprawią izolacyjność nawet o 17%. Zapewniają także całkowite zaciemnienie i  zapewniają poczucie bezpieczeństwa domowników.

Okna dachowe VELUX – górne czy dolne otwieranie?

Duże znaczenie ma także funkcjonalność oraz wygoda obsługi okien dachowych. W ofercie marki VELUX dostępne są okna z górnym oraz dolnym systemem otwierania. Okna dachowe z dolnym otwieraniem sprawdzą się w przypadku wysokiej ścianki kolankowej, a z górnym, gdy dolna krawędź okna zamontowana jest 80-130 cm od podłogi. Górny system otwieranie będzie także dodatkowym zabezpieczeniem  w pokojach dziecięcych– maluchy nie otworzą takiego okna bez wiedzy rodziców.  W trudnodostępnych miejscach warto postawić na okna elektryczne lub solarne, które można otwierać i zamykać za pomocą przycisku naściennego lub aplikacji w telefonie, jeśli mamy system VELUX ACTIVE with NETATMO.  

System kontroli i sterowania klimatem VELUX ACTIVE with NETATMO decyduje kiedy otworzyć i zamknąć okna. Działa w oparciu o dane z wewnętrznych czujników jakości powietrza oraz informacji z lokalnych stacji pogodowych. Jeśli wyczuje, że w pomieszczeniu zrobiło się za gorąco, automatycznie otworzy okna, by wpuścić świeże powietrze lub zamknie je, gdy otrzyma informacje o zbliżającym się deszczu.

Wybierając okna dachowe na swoje poddasze weź pod uwagę także ich trwałość. W szczególnie narażonych na wilgoć wnętrzach, np. w łazience lub kuchni zamontuj drewniano-poliuretanowe okna dachowe VELUX, które są odporne na działanie wody i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, wystarczy tylko zwykłe mycie Okna dachowe VELUX poddawane są licznym testom nie tylko pod względem trwałości, ale też bezawaryjnego działania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Sprawdź produkty

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła