Zdrowie a okna dachowe w domu – postaw na rozwiązania VELUX

inspiracje

Zapewnienie optymalnej ilości naturalnego światła ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Liczy się także panujący we wnętrzach klimat. Jak stworzyć odpowiednie warunki na poddaszu? Wiele zależy od ilości oraz rozmieszczenia okien dachowych. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu. Przekonaj się także, jak inteligentne rozwiązania VELUX mogą poprawić komfort wypoczynku na poddaszu.

Okna dachowe - źródło naturalnego światła na poddaszu

W jasnych pomieszczeniach lepiej pracujemy, uczymy się i odpoczywamy. Naturalne światło poprawia nastrój, dodaje energii, pobudza do działania i sprzyja koncentracji. Jeśli ilość światła w pomieszczeniu jest zbyt mała, czujemy się przytłoczeni, zestresowani i zmęczeni. Spada wydajność naszego wypoczynku. Aby stworzyć na poddaszu komfortową przestrzeń do życia, należy zadbać o odpowiednią ilość światła dziennego. Okna dachowe mogą dostarczyć nawet dwa razy więcej światła niż okna fasadowe. Warto więc dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie, wielkość oraz liczbę, by cieszyć się wnętrzami pełnymi światła i świeżego powietrza.

Okna dachowe VELUX - jakie wybrać?

Skoro w domach spędzamy aż 90% swojego czasu, wybór okien, czyli głównego źródła naturalnego światła, ma ogromne znaczenie. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Dobrze oświetlone wnętrze wydaje się bardziej przestronne oraz przytulne. Zamontowane od strony południowej okna zapewnią pomieszczeniu więcej światła niż te od strony północnej.

Okna dachowe VELUX - dostęp świeżego powietrza

Okna dachowe VELUX zapewniają domownikom dostęp świeżego powietrza, nawet gdy są zamknięte. W oknach z górnym systemem otwierania uchwyt jest zintegrowany z kalpą wentylacyjną, którą umożliwia stały dopływ powietrza. W oknach z klamką na dole zastosowano dwustopniową wentylację w górnej części skrzydła. Dzięki takim rozwiązaniom  wnętrza można wietrzyć także wtedy, gdy okna są zamknięte, np. podczas pobytu domowników poza domem, w trakcie ich snu lub po długiej kąpieli nie wychładzając w ten sposób łazienki. Wbudowany filtr zatrzymuje kurz i owady. Gdy ulegnie zabrudzeniu możesz go wyciągnąć i wyczyścić lub  - jeśli jest taka potrzeba - wymienić na nowy. Wydajny system wentylacji wraz z regularnym wietrzeniem poprzez otwieranie okien to niezawodne sposoby na zdrowy klimat na poddaszu, a co za tym idzie komfort mieszkania. Dla jakości wypoczynku domowników w nocy, warto pamiętać o wietrzeniu sypialni przed snem.

System VELUX ACTIVE - inteligentne zarządzanie klimatem

W dbaniu o zdrowy klimat na poddaszu pomoże Ci także inteligentny system VELUX ACTIVE with NETATMO. Zarządza sterowanymi elektrycznie oknami dachowymi, markizami oraz roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi w oparciu o dane pochodzące z czujnika wewnętrznego oraz lokalnych stacji pogodowych. Nieustannie monitoruje parametry powietrza, takie jak stężenie CO₂, poziom wilgotności oraz temperaturę. Gdy jakość powietrza na poddaszu spadnie, system automatycznie otworzy okna, by wpuścić świeże powietrze lub opuści rolety, gdy otrzyma informację o zbliżającej się fali upałów.  Dodatkowo, w oparciu o lokalne warunki pogodowe system wentyluje pomieszczenie trzy razy dziennie.

Aplikacja VELUX ACTIVE działa w systemach iOS oraz Android, dzięki temu można zdalnie zamykać i otwierać wszystkie produkty z aplikacji na telefonie, a także dzięki poleceniom głosowym, korzystając z Google Assistant lub Apple HomeKit.

Sprawdź produkty

Zestawy okien VELUX

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064

Zobacz

Okno dachowe GLL 1064B

Zobacz

Okna dachowe GLU 0064

Zobacz

Okno dachowe GLU 0064B

Zobacz

Polecane

Jak wybrać okna dachowe

Pobierz poradnik VELUX

Dystrybutorzy produktów VELUX

Znajdź dystrybutora

Rekomendowany Wykonawca VELUX

Znajdź dekarza
Życie pełne światła